Een debat zoals in Engeland

Een debat zoals in Engeland

Al jaren gaan scholieren verbaal de strijd met elkaar aan in de typische Britse setting van het Lagerhuis. Zaterdag is de finale van deze debatcompetitie. Wie wint een reis naar het Lagerhuis in Londen?

Onlangs ging Engeland naar de stembus om nieuwe leden te kiezen voor het Lagerhuis, de Britse tegenhanger van onze Tweede Kamer. Het Lagerhuis is het belangrijkste onderdeel van het parlement in Engeland en bestaat uit 646 zetels.

Grof
Debatteren in het Lagerhuis gaat altijd gepaard met veel rumoer. De zaal is te klein voor het grote aantal parlementariërs en daardoor staan de sprekers oog in oog met elkaar. Ook is de stijl anders dan in Nederland. Politici zijn grover en directer tegen elkaar en de rest van de zaal reageert vaak luidkeels op opmerkingen van de sprekers.

Spontaan
Het is een pure vorm van debatteren en wellicht daarom dat de VARA jaren geleden begon met een debatprogramma in de stijl van het Lagerhuis. Het interieur werd zo goed mogelijk nagebouwd, er zat veel publiek in de studio en de sprekers konden direct en spontaan op elkaar reageren.

Op weg naar…
Als variant op dat programma begonnen de makers een debatcompetitie voor scholen onder de naam Op weg naar het Lagerhuis. Inmiddels alweer voor de twaalfde keer proberen de middelbare scholieren door middel van overtuigende argumenten en retoriek de eerste prijs in de wacht te slepen. Zaterdag wordt de finale uitgezonden.  Zeker is dat de winnaar uit Den Haag, Arnhem, Meppel of Stadskanaal komt. De school die het beste debatteert, wint een reis naar het Britse Lagerhuis.

In het kort

  • Titel:Op weg naar het Lagerhuis
  • Zender:Nederland 3
  • Datum:15 mei 2010
  • Uitzendtijd:20:00 - 20:30 uur
  • Genre:Amusement
  • Presentatie:Menno Bentveld
  • Bijzonderheden:Breedbeeld uitzending, Teletekst ondertiteld