TVgids.nl
Klik op 'toestaan' om meldingen van TVgids.nl te ontvangen.
Film
Het in 1972 verschenen jeugdboek Oorlogswinter is meer dan driehonderdduizend keer verkocht. Ruim een miljoen (jonge) Nederlanders hebben het gelezen.
Door de jaren heen waren er pogingen het verhaal te verfilmen, maar verder dan een televisieserie uit 1975 kwam het niet. Totdat regisseur Martin Koolhoven met het boek van Jan Terlouw aan de slag ging. Zijn Oorlogswinter blijft niet overal trouw aan de gebeurtenissen in het boek: Koolhoven maakte de film voor een volwassener publiek.
De belangrijkste thema’s (volwassen worden en de soms vage scheidslijn tussen goed en kwaad) blijven bewaard. De film vertelt dan ook het verhaal van de vijftienjarige Michiel (Martijn Lakemeier), die in de Hongerwinter door een toevallige samenloop van omstandigheden bij het verzet betrokken raakt.
Oorlogswinter werd een groot succes. De film trok meer dan achthonderdduizend bezoekers en verzilverde drie van de acht Gouden Kalfnominaties. Ook in het buitenland gooide Martin Koolhoven hoge ogen: zijn film haalde de shortlist voor de Oscar voor beste buitenlandse film.
Die achthonderdduizend bezoekers voor Oorlogswinter zijn een hele prestatie. Ter vergelijking: blockbusters als Twilight en Dark Knight lokten in 2008 minder mensen naar de bioscoop. Alleen animatiefilm Madagascar: Escape 2 Africa, musical Mamma Mia! en Bondfilm Quantum of Solace deden het beter aan de bioscoopkassa.
Koolhovens keuze om geen jeugdfilm te maken pakte dus goed uit.
Oorlogswinter is op vrijdag 2 mei 2025 om 20:25 uur te zien op RTL 7.
Partnerbijdrage
Netflix deelt startdatum en eerste beelden van realityserie Yolanthe Cabau
14:45Kopen zonder Kijken België met Nederlandse interieur-expert te zien bij Videoland
13:18Ongeneeslijk zieke Esther vertrekt binnenkort uit De Bondgenoten
12:48We Zijn er Bijna! keert terug met Martine van Os: dit is de nieuwe reisbestemming
12:46Het regent oude bekenden rondom jubileumaflevering van GTST