TVgids.nl
Klik op 'toestaan' om meldingen van TVgids.nl te ontvangen.
Film
Met een budget van vijf miljoen gulden was Soldaat van Oranje op dat moment de duurste Nederlandse film ooit. De film van Paul Verhoeven vertelt het jongensboekachtige verhaal van negen Leidse studenten vanaf 1938, gebaseerd op het boek dat Erik Hazelhoff Roelfzema over zijn tijd in het verzet schreef.
Dat verhaal wordt naarmate de Tweede Wereldoorlog nadert steeds grimmiger. Een aantal van de negen gaat in het verzet en een, die een Duitse moeder heeft, neemt dienst in het Duitse leger. Hoofdpersoon Erik Lanshof (Rutger Hauer) komt in Engeland terecht en wordt adjudant van koningin Wilhelmina.
Hoewel de film met gemengde gevoelens werd ontvangen – vooral voormalige verzetskranten als Het Parool en Trouw waren negatief – werd Soldaat van Oranje de best bezochte film van 1977. Daarnaast lanceerde de film de internationale carrières van Verhoeven, Hauer en Jeroen Krabbé.
Eigenlijk had Paul Verhoeven een andere acteur op het oog voor de hoofdrol in Soldaat van Oranje. Hij had in Floris en Turks fruit al met Rutger Hauer samengewerkt en dacht dat de acteur niet geschikt zou om Erik Lanshof te spelen.
De regisseur dacht aan Derek de Lint. De Lint deed meermaals auditie voor de rol, maar Verhoeven was steeds net niet tevreden. Uiteindelijk gaf hij Rutger Hauer toch een kans. Zijn auditie was zo goed dat hij de rol meteen kreeg.
Soldaat van Oranje is op zaterdag 21 december 2024 om 20:00 uur te zien op Veronica.
GTST Spoilers - maandag 9 t/m donderdag 12 november 2026
06:47Vanavond op TV: WHAM! 10 dagen in China, Scheveningen: Dag & nacht, Angels & Demons
21:35Plannen voor studioterugkeer kerstspecial All You Need Is Love de prullenbak in
19:33Brein achter miljoenenroof op Schiphol doet voor het eerst zijn verhaal in Videoland-docu
15:36Patrick Martens over mogelijke reboot ZOOP: 'Zitten mensen daarop te wachten?'