TVgids.nl
Klik op 'toestaan' om meldingen van TVgids.nl te ontvangen.
Amusement
Willem IV had tijdens zijn stadhouderschap te kampen met oproer, oprukkende Fransen en een slechte gezondheid. Dat laatste werd hem in 1751 fataal. Zijn zoontje Willem Batavus was toen pas drie. Als Willem V van Oranje-Nassau erfde hij het stadhouderschap van een land dat zich naar Frans voorbeeld steeds duidelijker uitsprak tegen de aristocratie en voor de democratie.
Het Verhaal van Nederland is aanbeland in de negentiende eeuw, als Napoleons troepen Nederland intrekken en Willem V in Engelse ballingschap leeft. De Oranjes lijken alles kwijt te zijn: het stadhouderschap, hun rijkdom en Nederland zelf. Terwijl Willem V zich erbij neerlegt dat de politieke rol van de Oranjes is uitgespeeld, is zijn zoon - de volgende Willem - daar niet van overtuigd.
Na de ondergang van Napoleon moesten de door Frankrijk geïnstalleerde regeringen overal in Europa weer het veld ruimen. De grote koningshuizen probeerden de democratische revoluties terug te draaien en hun oude macht te herstellen. Het machtige Pruisen en Engeland zagen in Nederland graag een sterke buffer tegen de Fransen, met de zoon van Willem V als de nieuwe koning van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Willem I beloofde dat oude tijden zouden herleven en stelde zich op als absoluut heerser. Daarbij maakte hij handig gebruik van het bestuur en de plannen die de Fransen hadden achtergelaten.
Vandaag zou zomaar eens de geschiedenisboeken in kunnen gaan, want Jens van ’t Wout staat aan de start van de 500 meter shorttrack op de Olympische Winterspelen. Hij heeft al twee gouden medailles op zak, pakt hij vandaag zijn derde?
Wilfred Genee: 'Merel Ek is ordinair maar jij bent dat niet'
12:33Joop van den Ende: 'Dit beloofde ik Rob de Nijs tijdens zijn laatste dagen'
11:07Zien: Salar, Noah, Jessica, Lisa en Thomas uit De Bondgenoten wagen zich aan De Kwis met Ballen
10:56NET5 dropt 12 BN'ers op een eiland in nieuwe realityshow A.S.S. Anti Survival Show
10:00De tv-aanraders van René Bogaart: 'Oos Kesbeke vind ik geweldig'