TVgids.nl
Klik op 'toestaan' om meldingen van TVgids.nl te ontvangen.
Film
In de 35 jaar dat ze getrouwd zijn, heeft veearts Jan (Herman Finkers) nooit iets zelf beslist: zijn vrouw Gedda (Johanna ter Steege) regelt altijd alles voor hem. En dat gaat hem met de jaren steeds meer tegenstaan.
De druppel: als zijn schoonvader overlijdt, geven Gedda en haar moeder geen gehoor aan diens laatste wens. Jan wil meer vrijheid, maar hoe?
De manier waarop hij onder Gedda's juk vandaan probeert te komen, voert wat ver, maar uiteindelijk werkt het wel.
Herman Finkers baseerde het scenario voor De Beentjes van Sint-Hildegard op de Tsjechische film Teorie tygra. Hij verplaatste de handeling naar thuisstreek Twente.
De liefde voor de regio spat van het scherm: de personages spreken bijna allemaal Twents en regisseur Johan Nijenhuis brengt het landschap op zijn voordeligst in beeld. Resultaat: een fijne tragikomedie over hoe liefde lucht nodig heeft om te kunnen leven.
Herman Finkers moest veel van de dialogen in De Beentjes van Sint-Hildegard twee keer schrijven. In het Twents, voor in de films zelf en in het Nederlands, voor in de ondertiteling.
Dat laatste vond hij moeilijker dan het eerste. In het Twents hoefde hij dingen niet per se netjes te verwoorden.
Dat maakte het moeilijk om een goede Nederlandse vertaling te vinden. Tenminste, eentje die niet te grof was.
Partnerbijdrage
De feestdagen worden dit jaar extra bijzonder op BBC NL. Met nieuwe kerstspecials van Death in Paradise, Beyond Paradise en Call the Midwife staat de zender garant voor spanning, warmte en ontroering.
Noa Vahle: 'Zo vieren we kerst in huize De Mol'
09:31Documentaire Wij Zijn GTST is vanaf nu te zien op Videoland
09:20Keert Billy de Palma terug in Goede Tijden, Slechte Tijden?
07:50Open Casa krijgt een nieuw seizoen op Prime Video
07:32De TV van gisteren: Seizoensstart Woeste Grond trekt veel kijkers