TVgids.nl
Klik op 'toestaan' om meldingen van TVgids.nl te ontvangen.
Film
Het is een van de beruchtste experimenten uit de psychologie: het gevangenisexperiment van Stanford. In 1971 liet Philip Zimbardo 24 studenten een gevangenissituatie simuleren.
Twaalf van hen waren gevangenen, de anderen bewakers. Het experiment zou twee weken lopen, maar Zimbardo moest het al na zes dagen afbreken: de bewakers waren veranderd in sadisten die ‘hun’ gevangenen continu vernederden en mishandelden.
The Stanford Prison Experiment is niet de eerste film over dit experiment, maar blijft dichter bij de waarheid dan andere films over hetzelfde onderwerp. Mede dankzij een sterke cast levert dat een beklemmende film op, die laat zien hoe eenvoudig het kan zijn het slechtste in mensen naar boven te halen.
Vooral de scène waarin een ex-gevangene die Zimbardo bijstaat merkt dat zelfs hij bij een hoorzitting sadistisch wordt, is indrukwekkend.
In 2018 werd bekend dat Philip Zimbardo tijdens The Stanford Prison Experiment misschien toch gesjoemeld had. De wetenschapper heeft altijd beweerd dat de bewakers uit zichzelf zo gemeen en sadistisch werden.
Uit onderzoek naar ongepubliceerde opnames van het experiment en interviews met betrokkenen bleek dat Zimboardo hen had gevraagd de gevangenen slecht te behandelen.
Vandaag staat de laatste reeks zestiende finales van het WK voetbal op het programma. Argentinië is de grote blikvanger van de dag, maar ook Australië - Egypte en Colombia - Ghana kunnen zomaar spannende duels opleveren.
Vanavond op TV: Mischa en de mannen die het beter weten, Stars on stage, Unforgiven
06:00Schema achtste finales WK voetbal 2026: dit zijn de wedstrijden
06:00Speelschema knock-outfase (zestiende finales) WK voetbal
06:00Alle uitslagen van het WK voetbal 2026 op een rij
20:39NET5 zoekt singles voor nieuw programma Wedding in a Week?