TVgids.nl
Klik op 'toestaan' om meldingen van TVgids.nl te ontvangen.
Actueel
BNNVARA en Amnesty International slaan tijdens De Avond van de Mensenrechten de handen ineen om aandacht te vragen voor mensenrechten. Journalist en presentator Amber Kortzorg legt uit wat kijkers kunnen verwachten.
“Raven van Dorst, Sinan Can, Sahil Amar Aïssa en ik gaan de mensenrechten vieren én stilstaan bij wat ons op dat gebied nog te doen staat. We hebben reportages gemaakt over de meest uiteenlopende onderwerpen.”
“Sahil interviewde een cameraman en een geluidsman die vastzitten in Gaza omdat het hele gebied is afgesloten. Met gevaar voor eigen leven blijven ze doorwerken en verhalen vertellen, bijvoorbeeld over een meisje dat laat zien hoe een dag in haar leven eruitziet. Dat gesprek was heel indrukwekkend.”
“Mensen denken inderdaad snel aan die plekken. Vergeleken met sommige andere landen hebben we in Nederland gelukkig veel vrijheid, maar ook hier is er nog genoeg om voor te strijden. Een paar voorbeelden: in ons land wordt iedere acht dagen een vrouw vermoord, de Toeslagenaffaire is nog steeds niet opgelost en vrouwen krijgen nog altijd minder betaald voor hetzelfde werk dan mannen…”
“Absoluut. We vertellen aangrijpende verhalen, maar ook hoopvolle. Zo heeft Raven op een school de les ‘Uurtje dictatuurtje’ bijgewoond. Een groot deel van de jongeren zegt dat ze het niet erg zouden vinden om in een dictatuur te leven. Anja, die opgegroeid is in de DDR, laat leerlingen in haar les voelen hoe beklemmend het is als je niet je eigen mening mag hebben. Het is mooi om te zien hoe dat binnenkomt bij die jongeren en wat dat losmaakt.”
“Ik sprak de Russische kunstenares Aleksandra Skotsjilenko, die dit jaar werd vrijgelaten tijdens een gevangenenruil tussen Rusland en het westen. Ze was in Rusland veroordeeld tot zeven jaar cel omdat ze kritiek uitte op de Russische invasie van Oekraïne. Er is veel actiegevoerd om haar vrij te krijgen. Via Amnesty International kon je een brief schrijven om haar te steunen en dat hebben heel veel mensen gedaan. Haar verhaal laat zien dat het echt zin heeft om actie te voeren.”
“Om recht te doen aan de verscheidenheid van verhalen. Waar openen we mee? Hoe maken we ingewikkelde onderwerpen toegankelijk? En: hoe zorgen we ervoor dat het óók een viering blijft? Ik ben de verteller op beeld. De teksten moet ik nog opnemen; ik ga nog meer dan in mijn andere programma’s nadenken over de toon. De Universele Verklaring van de Rechten van de Mens is een document waar we altijd op kunnen terugvallen. Burgers doen dat ook. Ze blijven de straat opgaan en zich uitspreken, daar mogen we trots op zijn.”
De Avond van de Mensenrechten is maandag 9 december 2024 om 20:15 uur te zien bij BNNVARA op NPO 2.
Vandaag staat in het teken van twee grote WK-favorieten. Zowel Argentinië als Frankrijk komt in actie, terwijl Noorwegen en Senegal elkaar treffen in een duel dat belangrijk kan worden voor de strijd om de volgende ronde.
De Bauers, een Nieuwe Fase van start op NPO1, dit is wanneer
09:34Van Onschatbare Waarde is vanaf deze dag terug op tv
09:10Waar en wanneer zie je het SKS Skûtsjesilen 2026 op tv?
08:42Ik Geloof in Mij-ster Rutger van Barneveld breekt vijf jaar na serie eindelijk door met zomerhit
08:10De TV van gisteren: Amerikafilmpjes Raymond Mens bejubeld door de kijker