TVgids.nl
Klik op 'toestaan' om meldingen van TVgids.nl te ontvangen.
Amusement
Samen met Huub Stapel gaat Nynke de Jong in de vijfdelige serie Het Vuur van de Friezen op zoek naar de oorsprong van de Friese identiteit. ‘Ik ben Huubs oliemannetje in Friesland.’
Waar gaat Het Vuur van de Friezen over?
“Het is het verhaal over het Friese volk. Dus niet over de provincie, maar over de Friezen. In de eeuwen hiervoor woonden zij ook in Noord-Duitsland, in Engeland en gingen ze naar Rome om er een kerk te stichten. Ze hebben half Europa gezien. Het was een machtig volk. Huub Stapel gaat in zijn eentje het buitenland in en vertelt het verhaal van de Friezen daarvandaan. Ik ben zijn oliemannetje in Friesland.”
Dat jij als geboren Friezin dit programma presenteert, snappen we. Maar Limburger Huub Stapel?
“Huub is een jongen van de regio. Deze serie is niet alleen leuk als je uit Friesland komt, maar ook als je in Groningen bent opgegroeid, in Zeeland of in Twente. De randen van het land. Omdat je in deze serie de verbondenheid met je grond herkent, ook als dat geen Friese grond is. Het gaat over taal, over dialecten waarin mensen zich soms beter kunnen uiten. Voor mijn kinderen zing ik bijvoorbeeld Friese liedjes, dat komt meer uit mijn hart.”
Jouw roots liggen bij een heel reislustig volk, maar toch zit je deze zomer op de camping in Ommen.
“Klopt, met mijn drie kinderen in de vouwwagen. Met mijn ouders ging ik vroeger naar Appelscha. Omdat ik van huis uit niet gewend ben om op vakantie naar het buitenland te gaan, heb ik niet heel erg die drang. Het is leuk, maar geen must. Ik zal ook veel in Friesland zijn. Gewoon omdat ik daar in de zomer altijd ben. Als mensen zeggen dat ze naar de zon snakken, dan denk ik altijd dat ik gewoon naar twintig graden snak. In Friesland, aan het water, daar ben ik thuis.”
Het Vuur van de Friezen is vanaf zaterdag 13 juli wekelijks om 20.00 uur te zien bij MAX op NPO 2.
Dinsdag 16 juni staan er vier wedstrijden op het programma tijdens het WK voetbal 2026. Met onder meer Frankrijk en Argentinië die hun eerste groepswedstrijd spelen, kunnen voetbalfans zich opmaken voor een interessante avond en nacht.
Terugkijken: de geweldige invalbeurt (en goal) van Romelu Lukaku tijdens België - Egypte (WK Voetbal 2026)
07:56De TV van gisteren: Kijkers lovend over De Slimste Mens België
07:00GTST Spoilers - maandag 22 t/m donderdag 25 juni 2026
06:47Vanavond op TV: Dertigers, Signed, sealed, delivered, The Lost World: Jurassic Park
21:41Video: Gerard Joling doopt Victor Vlam om tot 'Victor Vals'